Güvenlik Önerileri

Çıktı al

SeniSeçti ilişkinin akışına kadınların karar verdiği ilk ve tek sitesi. Kısaca yeni nesil bir tanışma ve arkadaşlık sitesi. Hayat dolu, neşeli, cazibeli ve yenilikçi bir ortam sağlayan SeniSeçti’de herkes hayal ettiği kişiye kavuşabilir.

Sadelik, kullanım kolaylığı ve güvenlik bizim için önceliklidir. Bundan sonra önemli olan ise insanların iyi vakit geçirmesi.

Daha iyisi yok! SeniSeçti’yi tercih eden herkese her şeyin en iyisini diliyoruz. Bizim için önemli olan, senin beklentilerine göre biriyle tanışman. Bu belki bir arkadaşlık, belki de büyük aşk.

Üyelerinin her birine gösterdiği saygıdan dolayı SeniSeçti hiçbir şekilde gerçek olmayan profiller kullanmaz, tüm üye profilleri aynı senin gibi gerçektir.

SeniSeçti’nin sağladığı güvenlik önlemleri yanında senin de neler yapabileceğini burada bulabilirsin.

SeniSeçti’nin senin için yaptıkları:

İster diğer üyelerin profillerini incele, ister onlarla sohbet et farketmez. SeniSeçti beklentilerine uygun, hoşlandığın ve keyfine göre aradığın insanı bulmanda senin yanında yer alır. Tüm bunların yanısıra güvenliğin hem sitemizde, hem de bu sitenin dışında önceliğimizdir.

 1.   Biliyoruz, burada bulunmanın sebebi keyifli zaman geçirmek. Bu nedenle keyfini kaçırabilecek durumların yaşanmaması için biz elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Sitede yayımlanan her fotoğraf ve girilen her metin önce Müşteri Hizmetlerinin onayından geçiyor.

 2.   SeniSeçti’de dilediğin kadar gizemini koruyabilirsin. Hiçbir zaman iletişim bilgilerin diğer kullanıcılara verilmez. İsim, e-mail adresi ve telefon numarası gibi özel bilgilerin daima gizli tutulur. Hesap bilgilerin SSL teknolojisi sayesinde korunur ve başkaları tarafından ulaşılamaz.

 3.   "Uygunsuz“ butonu hizmetinde! Bu fonksiyon sayesinde sana rahatsızlık veren bir üye olursa bize anında bildirebilirsin. Fakat "Uygunsuz“ fonksiyonunu kötüye kullananların üyeliği derhal iptal edilir.

4.   SeniSeçti’de seni kimsenin rahatsız etmemesi için rahatça "Engelle" butonunu kullanabilirsin. Böylece engellediğin üye artık sana yazamaz ve profilin bu üye tarafından bir daha görüntülenemez.

Senin dikkat etmen gerekenler:

1.   Para taleplerine karşılık verme

Hiçbir zaman para taleplerini kabul etme. Telefon görüşmelerin çok sıcak ve samimi geçmiş olsa da veya kişi çok zor durumda olduğunu söylese de bu tarz talepleri her zaman reddet.

2.   İletişim bilgilerini erken paylaşma

SeniSeçti’nin güvenli ortamında mesajlaşmanın avantajını değerlendir. Özel bilgilerini erken paylaşma isteğine karşı dikkatli ol. Kişisel bilgilerini ancak gerçekten emin olduğunda paylaş.

3.   Müşteri Hizmetleriyle iletişime geç

İçindeki bir ses doğru gitmeyen bir şeylerin olduğunu mu söylüyor? Üyelerden birinin dolandırıcı olma ihtimalini mi hissettin? Bu durumlarda mutlaka Müşteri Hizmetleri’yle irtibata geç.

 4.   Profilleri bildir

"Uygunsuz" butonunu kullanarak Kullanım Şartlarını ihlal ettiğini düşündüğün üyeleri çekinmeden Müşteri Hizmetleri’ne bildir. Tüm bilgilerin gizli kalacaktır.

Dolandırıcıları ele veren işaretler:

Aşağıdaki liste dolandırıcıların başvurduğu tipik yöntemlerdir. Bunlardan birini veya birkaçını fark ettiğinde iletişimini sonlandır ve müşteri hizmetlerimizle irtibata geç.

- Yabancı dilde veya (kullanılan çeviri programından dolayı) cümle sonunda boşluk bırakılmamış hatalı Türkçe mesajlar veya profil bilgileri.

- Profilinizdeki bilgilere veya bir önceki mesajınıza değinmeyen toplu mesajlar.

- Erken bir aşamada MSN, Hotmail, Yahoo ve yabancı ya da 0900'lü numaralar üzerinden iletişime devam etme teklifleri.

- Trajik hayat öyküleri ve bunun beraberinde gelen maddi sıkıntılarla ilgili mesajlar: tedaviye muhtaç akrabalar, hırsızlık olaylarına maruz kalma, yolculuk, vize veya eğitim için maddi olanakların yetersizliği, karşılıksız çıkan çekler vs.

- Özellikle Western Union üzerinden para transfer talepleri.

Erkek dolandırıcıların başvurduğu tipik yöntemler:

- Mesajlarda "gizlilik" gibi kelimelerin kullanımı.

- Erken bir aşamada gönlünüzü okşayıcı isim veya lakap kullanımı ve aşk itirafları.

- Değişken ve dengesiz bir ruh hali ve kaba bir mesajı takip eden uzun özür mesajları.

- Para taleplerinde fazlasıyla duygusal ve hararetli açıklamalar ve gerekçeler.

Kadın dolandırıcıların başvurduğu tipik yöntemler:

- Profesyonel bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş, mankenlerin sahip olacağı kalitede fotoğraflar.

- Mesajlarda ve profillerde hatalı Türkçe kullanımı.

- Doğu Avrupalı olduğunu belirten veya Doğu Avrupa ülkelerine ait telefon numaraları bırakan kişiler.

- Mesleki durumunu sıkça işsiz, ev kızı, bakıcı veya kuaför olarak belirten kişiler.

- Genç, çekici ve yaşça büyük erkeklerle ilgilenen kişiler.

- Abartılı derecede sevinçli veya heyecanlı mesajlar ("Profilinizi çok beğendim", "Mesajınıza çok sevindim" vs.).

- Ciddi olanlar yazsın" "Evlilik düşünüyorum", "İnternete fazla giremiyorum, lütfen numaranızı bırakın" veya "Lütfen bu numaradan arayın" şeklinde mesajlar veya profil bilgileri.

E-mail yoluyla dolandırıcılık (phishing):

SeniSeçti, kredi kart bilgilerini sadece Plus Üye olmaya karar verdiğinde ödemenin tahsil edilmesi için kullanır. Bu bilgiler bu aşama dışında hiçbir yerde sorulmaz – ne e-mail yoluyla ne de başka bir şekilde.

Phishing, bir kullanıcıya e-mail göndererek onun bilgisayarında kullandığı şifreler veya diğer kişisel bilgileri elde etmek amacıyla kullanılan bir dolandırıcılık yöntemidir. Ele geçirdikleri bu bilgilerle farklı işlemler gerçekleştirebilir ve yüksek miktarda para çekebilirler.

Senin yapabileceklerin:

- Resmi bir kuruluştan gönderilmiş gibi gelen bir e-mail aldığında içeriğini dikkatlice kontrol et. Gramer ve imla hataları, alıcının adının belirtilmediği genel bir hitap ediş şekli ve yüksek bir önemlilik derecesi ("İki gün içerisinde cevap verin" vs.) seni şüphelendirmelidir. Hiçbir kuruluş bu kadar kısa bir zamanda geri dönüş beklemeyecektir.
     
- İletişimde olduğunuz bir üyenin yaşadığı sözde bir talihsizliğe üzülseniz bile internette tanışıp sizden para isteyen birinin zor durumda olmayan bir dolandırıcı olduğunu unutmayın. Kendinize şu soruyu sorun: siz aynı durumda olsaydınız ailenizden veya dostlarınızdan yardım istemek yerin internette henüz tanıştığınız birinden yardım ister miydiniz?

İlk buluşmanızın başarılı geçmesi için tüyolar:

İnternette biriyle tanışmak ve sohbet etmek beraberinde belli bir rahatlık, yakınlık ve samimiyet getirir. Sohbetini mümkün olduğu kadar uzun bir süre SeniSeçti’nin güvenli ortamında devam ettir. Buluşmak ve birlikte yeni tecrübeler edinmek güzel bir ilişkiye giden yolda mutlaka yaşanması gereken bir süreç.

Bu sürecin başarılı ve güvenli geçmesi için aşağıdaki hususlara dikkat et:

 1.   Buluşacağın yeri ve zamanı iyi seç. Öğlen yemeğine buluşmak iyi bir fikir olabilir. İlk buluşman mutlaka bildiğin ve kendini güvende hissettiğin umumi bir yerde olsun.

 2.   Buluşacağın kişi seni evden almamalıdır. İlk buluşmada henüz çok iyi tanımadığın birinin arabasına binmek iyi bir fikir değildir. İyice tanışana kadar evinizde veya iş yerinizde buluşmayın.

 3.   Farklı bir şehirde buluşacaksanız ulaşım ve konaklama organizasyonunu kendin yap ve karşı tarafa senin için herhangi bir rezervasyon yaptırma.

 4.   Ailenden veya arkadaşlarından en az bir kişiye buluşmandan bahset ve buluşacağın kişinin adı ve telefon numarası gibi bilgileri bu kişiyle paylaş.

 5.   Yakınına kaçta ve nerede buluşacağını bildir ve randevundan sonra seni aramasını rica et veya onu arayacağını söyle.

 6.   Buluşma esnasında müsait bir zamanda yakınınızı arayıp her şeyin yolunda olduğunu bildirin.

 7.   Buluşmana bir arkadaşınla birlikte gitmeyi veya grup halinde buluşmayı düşünebilirsin. Buluşacağın kişi de bu şekilde bir arkadaşını beraberinde getirebilir.

 8.   İçeceğinize, cüzdan veya çanta gibi kişisel eşyalarınıza ve ceplerinde ehliyet veya kredi kartı fişi gibi kimlik bilgilerinizin yazılı olduğu eşyalarınızın bulunabileceği ceketinize dikkat etmekte fayda var.

 9.   Birini iyice tanıyabilmek biraz zaman alabilir. Sana gerçekten ilgi duyan biri sana o zamanı tanıyacaktır.

10.   Daima genel mantık kurallarına uy ve sağduyulu ol. İçindeki sesi dinle. Hiçbir zaman karşındaki insanın seni bir şeye zorlamasına izin verme.

11.   Tüm bu tavsiyeler aklında bulunsun; şans, mutluluk ve neşe hep yanında olsun.
 

SeniSeçti Ekibi

Senisecti

1 dakikada ücretsiz üyelik

Kullanıcı adı sadece harflerden oluşur.
Kullanıcı adın:
Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası'nı okudum ve kabul ediyorum.
SeniSecti.com ürün ve hizmetleri ile ilgili duyuru ve kampanyalardan, e-posta yoluyla haberdar olmak istiyorum.

Bir saniye!

Hemen geliyor

Loading...

Yukarı Çık